Doprava zdarma nad 1 500 Kč

TUNING KRVE (aneb Dej tělu co si zaslouží)

TUNING KRVE (aneb Dej tělu co si zaslouží)

 

Tuning krve - když jsme se vás na instagramu zeptali, zda víte, co si pod tímhle pojmem představit, vyšlo najevo, že řada z vás tápe a chtěla by tomuto spojení slov porozumět. 

 

Tak jdeme na vysvětlování! 

 

Jde vlastně o přijímání výživy, která přinese tělu přesně to, co potřebuje a co si zaslouží - což platí dvojnásob pro tělo aktivních jedinců - jako jsme my i vy. Věříme, že řada z vás dodává výživu tělu zdravou stravou. To je rozhodně skvělý začátek! Přesto bylo zjištěno, že pouze touto cestou člověk bohužel nedosáhne dostatečně vysokých hodnot živin, které tělo potřebuje. Méně aktivní lidé možná žádné problémy nezaznamenají, ale sportovci dříve či později ano. Je tedy nutné vypomáhat si kapslemi - doplňky stravy. A to bez studu! Naopak s vědomím, že tělo dobře zásobujete a odměňujete za to, čeho je schopné a co je dost často nad hranicí klasické aktivity většiny lidí. Takový tuning krve složený z vyvážené stravy a suplementů potom dokáže vytvořit naprosto přirozeně optimální krevní obraz, který znamená samotný zdravý stav člověka a zajistí dobré výkony! Každý sportovec by se měl svým tělem zabývat a neodbývat ho - to se nemusí vyplatit. 

 

Cenné vlastní zkušenosti, ač ne zcela příjemné. 

 

A teď přichází pravý čas na vysvětlení, jak jsme se k tomu tématu dostali my a proč se o něj s vámi tak moc toužíme podělit. Možná už tušíte. Vlastní zkušenosti jsou nejcennější. I když v tomto případě jde o ne zcela příjemné zkušenosti jednoho z nás. 

Martin, který se stal před několika lety vášnivým běžcem, si užíval svých výkonů, dokud ho nepostihl komplex zdravotních problémů spojených zejména s nevysvětlitelnou únavou, přes kterou se nešlo přenést. Několik let hledal pomoc u klasických lékařů. Nicméně ti neshledávali, že by Martin trpěl nějakými zásadními problémy - “Všechno je v normě. Nevidím nic, co by naznačovalo, že máte nějaké problémy. Jestli máte ale takový pocit, můžeme zkusit nasadit antidepresiva… Nelekejte se, jen na pár měsíců. Ono se vám uleví a ty pocity přejdou… Že se bojíte vedlejších účinků? Nebojte, možná budete jen trochu ospalejší… Ale stejně říkáte, že jste unavený a nemůžete spát, no tak se aspoň vyspíte!”  

S takovým přístupem se nechtěl ztotožnit. Mimo jiné právě touha po běhání ho neustále hnala, aby to nevzdával a nestal se z něj gaučový povaleč, což si většina lékařů, kteří se mu tou dobou věnovali, představovala jako adekvátní řešení - “Nemůžete běhat?! No tak neběhejte! Vyšel jste schody sem do ordinace?! OK! Až nevyjdete schody, pak se spolu můžeme bavit o problémech. A to víte, už vám taky není dvacet, tak co byste vlastně chtěl…” Celý výčet podobných komentářů, které si vyslechl, by byl o něco delší, ale pro představu to takto asi stačí. Ale nekřivděme doktorům… Oni si zkrátka jen sami nevěděli rady a neměli jiných slov, tak aby řeč nestála, komentovali alespoň takovým způsobem. 

Martin se nedal. Hledal a hledal, až se mu do rukou dostala kniha “Krev - Tajemství našeho tekutého orgánu” od německého lékaře a bývalého triatlonisty Ulricha Strunze. Právě na popud knihy si nechal jako samoplátce udělat rozbor krve - těch hodnot, které autor považuje za klíčové. Podle knihy si rozbor vyhodnotil a dospěl k zajímavým závěrům. Například, že má obrovský nedostatek feritinu (zásobního železa) a téměř nulovou hodnotu hormonu DHEA. Začal se řídit radami knihy a doplňovat živiny podle ní (a to je důležité zdůraznit, že jde o člověka, který se stravuje dlouhodobě velmi zdravě a teoreticky by hodnoty měl mít v pořádku). Během pár měsíců mu bylo o tolik lépe, že se nestačil divit. 

Ale proč na to nepřišli ti zmiňovaní lékaři?! Samozřejmě mu rozbor krve dělali - ne ale tak důkladný. Navíc hodnoty, se kterými většina z nich pracuje a jsou dle jejich pohledu v “normě” rozhodně nejsou dostačující pro vysoce aktivního člověka. U takového jedince by se měly pohybovat alespoň na horní hranici klasické normy, ne-li nad ní (toto samozřejmě neplatí zcela u všech látek, ale u většiny ano).        

Z toho plyne ponaučení, že by každý měl čas od času svou krev vidět - tedy neberte to tak doslova, prosím! Zkrátka vidět a vědět, co a kolik toho v krvi plave a na tento stav nějak zareagovat. Každá viróza nebo vyšší výdej v daném období nás mohou oslabit a krev (a s ní i tělo) rozházet. U Martina byl na počátku zjištěn v krvi EB virus, který mohl být spouštěčem, stejně tak i důsledkem zmiňovaných problémů. Konkrétně na tuto otázku nikdo z odborníků taktéž nedokázal odpovědět.  

 

Návod na dokonalou krev? Bílkoviny, tuky, vitamíny! A ještě něco k tomu…

 

A jaký je tedy návod doktora Strunze na dokonalou krev?! Přijímat dostatek kvalitních BÍLKOVIN (denně zhruba 2 g bílkovin na 1 kg hmotnosti). Strunz zmiňuje, že je možné toho dosáhnout i bez konzumace masa (a obecně živočišných produktů), ale právě ona živočišná bílkovina je pro lidské tělo nejvíc hodnotná. Aby člověk denně zkonzumoval dostatek bílkovin, měl by si vypomáhat proteinovými nápoji. Do této kategorie patří také důležité aminokyseliny (známé jako BCAA), které zajišťují více vytrvalosti a síly ve svalech, ale také stimulují určité enzymy, které likvidují např. geny pro rakovinu, diabetes nebo demenci. 

 

Dále se nesmí zapomínat na zastoupení TUKŮ - mastných kyselin pro tvorbu nových buněk. Důležité jsou známé omega-3 mastné kyseliny. 

 

A v neposlední řadě třetí pilíř zdraví - VITAMÍNY, MINERÁLY a STOPOVÉ PRVKY. 

Na to, že je celoročně dostupné téměř veškeré ovoce a zelenina, na to jsme si už asi všichni zvykli. Bohužel jde o jakýsi umělý stav, který má za následek většinou to, že těmto potravinám chybí dostatek živin. Dobrou volbou je rozhodně nakupovat produkty biozemědělství, které jsou o něco nadupanější, a nejlépe produkty lokální a sezónní. Ty by měly zaručit vyšší hodnoty tělu prospěšných látek. Ne vždy ale takové možnosti nakupování jsou a proto zase nezbývá, než se obrátit na kapsle plné vitamínů, minerálů a stopových prvků, aby vaše tělo nepřišlo zkrátka. Myslete hlavně na vitamíny A, B, C, D (to se to hezky pamatuje!) a k nim nezapomeňte zařadit např. hořčík, vápník, selen, zinek, železo. Takových důležitých pomocníků pro tělo je samozřejmě mnohem víc, nicméně tyto jsou jedny z nejdůležitějších a zároveň dobře dostupných pro všechny (i my vám většinu z nich můžeme nabídnout na našem e-shopu, jehož nabídku navíc plánujeme rozšiřovat!).     

 

Toto by měl být (ve zkratce) návod na to, jak s tuningem krve začít. Nesmíme ještě zapomenout zmínit, že velkou roli ve všem hraje i správná hladina hormonů, no a samozřejmě pozitivní myšlení! 

Když poskládáte všechny dílky téhle velké skládačky do sebe, uvidíte, že se vám tělo odvděčí skvělými výkony a vyhne se vám řada nepříjemností a trápení! 

Držíme vám palce a přejeme vám pevné zdraví!  

 

 1_1

  • medailonek

 

Dr. Ulrich Strunz (1943) je německý gastroenterolog, spisovatel a bývalý triatlonista. V roce 1988 zahájil kariéru Ironmana. Na Ultraman na Havaji se roku 1989 umístil na prvním místě ve své věkové kategorii. V následujících letech startoval téměř na všech důležitých Ironmanových akcích. V roce 1992 obsadil třetí místo na 1000-kilometrovém Race Texas, cyklistickém závodu napříč americkým státem Texas

Po nehodě na závodním kole na Mallorce podstoupil v roce 2006 kvůli vážným zraněním několik operací a poté ukončil tuto rozjetou sportovní kariéru. 

Jeho knihy zabývající se zdravím zaznamenaly velké úspěchy po celém světě. 

zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Ulrich_Strunz